Fotobuňky - jsou důležité?

Fotobuňky, někdy nazývané též fotočlánky, jsou bezpečnostní prvek, který dělá Vaší bránu bezpečnější a určitě jejich montáž doporučujeme. Finanční investice není tak vysoká a každé nechtěné spuštění brány (ať už ovladačem v kapse, nebo si dítko bude hrát s volně položeným ovladačem na stole), může způsobit škodu, která bude většinou vyšší než pořizovací cena fotobuněk.

Fotobuňky nabízíme ve verzi drátové, drátové s technologií BLUEBUS, bateriové nebo s odrazkou.

Princip funkčnosti je stejný pro všechny varianty.

Vysílač neustále vysílá infra paprsek a přijímač ho neustále skenuje. V okamžiku, kdy dojde ke ztrátě paprsku z důvodu zastínění překážkou, přijímač ihned rozepne relé a zablokuje tak bezpečnostní vstup na svorkovnici řídící jednotky. V důsledku toho dojde k zablokovaní pohonu. Pokud k tomu dojde při klidovém stavu brány (brána není v pohybu) nelze bránu zavřít žádným ovládácám prvkem (ovladačem, tlačítkem, GSM klíčem atd.). Pokud doje ke ztrátě paprsku během zavíracího manévru, brána se zastaví a reversuje, tzn. začne se otevírat. Všechny řídící jednotky NICE mají v základním stavu nastaveno používání funkce FOTO pouze při zavíracím manévru, ale uživatelsky lze aktivovat funkci i při otevíracím manévru.

 U relátkových fotobuněk BF, EPM, EPS je vysílač TX připojen pouze dvěma dráty pro napájení 12-24V. Přijímač RX je pak připojen čtyřmi dráty, kde dva dráty zajišťují napájení 12-24V a dva dráty spínají a rozpínají ovládací relé. Typické je slyšet cvakání relé na straně přijímače RX při zakrytí fotobuňky. Pokud je slyšet samovolné cvakání relé aniž by byla mezi fotobuňkama překážka, jedná se o závadu a fotobuňka s emusí vyměnit.

bf konektory

Fotobuňky s technologií BLUEBUS jsou určeny pouze pro pohony NICE, které obsahují jednotky s podporou BLUEBUS např. ROBUS, TOONA

jednotky bluebus

U tohoto typu fotobuněk se díky technologii BLUEBUS připojuje vysílač TX i přijímač RX pouze dvěma dráty. Fotobuňky neobsahují relé, takže neslyšíme žádné cvakání. Vysílač i přijímač je vybaven LED diodou, takže správnou funkci můžeme sledovat pomocí těchto LED diod. Fotobuňky s touto technologií mají v názvu B nakonci: EPMB, EPSB, FT210B

epmb bez krytu

 

U bateriových fotobuněk je přijímač RX připojen dráty do elektroniky, zatímco vysílač TX je napájen z baterie. Využití je tam hlavně tam, kde není možno protáhnout kabel na druhou stranu průjezdu. Dodávají se verzi relátkové FT210 tak ve verzi BLUEBUS FT210B.

batriove

 

Poslední variantou je fotobuňka s odrazkou - EPMOR. Na straně řídící jednotky je připojena fotobuňka, která obsahuje vysílač TX i přijímač RX. Vysílač TX vysílá infra paprsek, který se přes odrazku vrací zpět, kde jej skenuje příjímač RX. Jedná se o relátkovou verzi, takže nelze připojit k jednotkám s technologií BLUEBUS.

epmor_small

 

Občas se stane, že silné sluníčko, svítící proti fotobuňkám, pohlcuje infra paprsek a bránu nelze zavřít. Problém je hlavně u bran orientovaných na východ a západ. Jediným řešením je vytvořit zastínění fotobuněk, aby je sluneční paprsky neoslňovaly. 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení