Typy bran a jejich prvky

Na každý pozemek se musíme nějak dostat a k tomu je nutná vstupní branka nebo vjezdová brána.

Základními typy jsou brány posuvné a křídlové. Křídlové brány můžeme rozdělit na jednokřídlé a dvoukřídlé, posuvné pak na samonosné a pojezdové po kolejnici.  

druhy bran 1

 

Jednokřídlá brána je typově stejná jako dvoukřídlá brána, proto je spojíme dohromady.

Při samotném návrhu brány musíme vycházet z naší představy, jak by měla vypadat finální verze. Musíme znát rozměry průjezdu, vědět jaká bude výška a samozřejmě musíme mít jasno o samotné výplni vrat. Při znalosti uvedených parametrů se můžeme pustit do výroby brány. V zavislosti na rozměrech křídla brány a na jeho hmotnosti zvolíme správný materiál pro výrobu. Většinou se křídla běžné brány do 4m průjezdu vyrábí z jeklových profilů 50x30mm, 60x40mm a podobně. Velké brány potom klidně z jeklu 80x40, 80x80mm a více.

Nedílnou součástí křílových vrat jsou panty, zámky, dorazy, zástrče. V naší nabídce příslušenství pro křídlová vrata nalezenete širokou nabídku těchto komponent.

Dnešní stavitelné panty s možností přišroubování nebo přivaření nám zajistí, aby jsme si poradili s rozmary počasí. Je známo, že mráz dokáže divy. Pokud tedy dojde vlivem mrazu k posunutí sloupku, brána nemusí správně fugovat. Díky stavitelnému závitu pantu můžeme s křídlem brány hýbat a eliminovat tak problém. Součástí brány může být i vstupní branka. Tu si nejlépe namontujeme pomocí pevných pantů k přivaření.

brána s brankou 1

 

Křídlová brána může být skládaná. Jedná se o soustavu dvou spojených křídel panty. Tato křídla jsou propojena přes mechanické táhlo, které zajišťuje pohyb obou křídel současně. I tato varianta brány lze osadit pohony, nicméně je nutné mít na paměti, že konstrukční vlastnosti táhel nedovolí bránu otevřít na více než 90°.

skladaci mechanismus

Jestli plánujete ke křídlové bráně využití pohonů na brány, určitě si přečtěte: Správný výběr pohonu na křídlovou bránu

Pokud řešíme malou křídlovou bránu, typicky se jedná o vstupní branku pro pěší, opět využijeme stavitelné panty. Budeme také potřebovat zámek a protikus pro zavření - doraz. Branka může být osazena klasickým zámkem nebo elektrozámkem. Pokud využíváme audio/video systém domovního zvonku, je zde většinou tlačítko pro aktivaci elektrozámku a dnes již bývá i standardně tlačítko pro otevření brány (křídlová, posuvná). Dle typu zámku volíme doraz s přípravou pro elektrický zámek nebo běžnou klasiku k přišroubování nebo k přivaření.

branka 1

 

Další variantou vjezdové brány je samonosné křídlo nebo křídlo pousouvající se po kolejnici.

Kolejnicová brána využívá pojezdovou dráhu, běžně se dodává v pozinkované nebo nerezové verzi, na které sedí kolečka nebo kladky opět ve verzi pozink nebo nerez. Vstupní investice nerezu je vyšší, ale je pravdou, že životnost je zde delší. Musíme si uvědomit, že pojezdová dráha je neustále ve vlhku a zimní solení kolejnici také neprospívá. Navíc v zimním období musíme kolejnici vymetat, aby se neujezdila a nezmrzla vrstva sněhu, která by potom bránila hladkému posuvu brány. Lze to samozřejmě řešit odporovým topným drátem, ale jsou to náklady navíc.

Pokud volíme tuto variantu brány, musíme připravit betonový práh nejen pod celou šířkou průjezdu, ale také podél plotu, kde bude brána jezdit. Když se rozhodneme osadit křídlo pohonem posuvné brány, musíme počítat s délkou brány o 50-60cm, aby se tam vešel pohon s hnacím hřebenem.

pojezdova 1 

 Posuvná brána může být také vynešená, chceme-li samonosná.

Brána se montuje na betonový základ, který se připraví vedle průjezdu a za pomoci pojezdových vozíků a c-profilu, který se dodává bez povrchové úpravy, pozinkovaný nebo v nerez verzi,  se brána pohybuje nad zemí. Odpadá tak problém s betonováním dlouhého prahu pod bránou, stejně tak odpadne problém se sněhem a ledem. Pro samonosnou bránou je typický vynášecí trojúhelník (někdy i obdelník), který je dlouhý jako 1/3 celkové délky průjezdu. Nevýhodou tedy je, že samonosná brána je náročnější na místo pro odsun, kdy potřebujeme místo rovnající se šíři průjezdu + 1/3 šíře průjezdu k tomu.

Jak si poradit se samonosnou bránou si můžete přečíst v článku: Samonosná posuvná brána svépomocí

samonosna zaklad 2

 

 Ať už budeme mít posuvnou bránu po kolejnici nebo samonosnou, musíme zajistit její kolmé vedení. K tomu nám slouží vodící rolny nebo horní vedení. Stejně tak musíme zajisti fixaci brány v zavřeném stavu. K tomu využíváme nájezdová koladojezdové kapsy a horní dorazy.

Pokud máme bránu bez elektrického pohonu, můžeme zamykání vyřešit buď pomocí klasického oka a visacího zámku, nebo můžeme využít hákový zámek, který můžeme osadit vložkou a kováním.

 Oba typy brány můžeme osadit pohonem. Jak správně pohon brány vybrat si přečtěte v článku: Správný výběr pohonu na posuvnou bránu