Správný výběr pohonů pro křídlovou bránu

Káždý má na svůj pozemek vjezdovou bránu a křídlová brána patří k těm nejrozšířenějším. Určitě u nás nalezenete vhodné pohony pro jednokřídlé brány, ale i pro běžná dvoukřídlá vrata. Pokud si nejste jistí, které jsou ty správné, pokusíme se Vám poradit. Ono totiž není brána jako brána a délka křídla a jeho hmotnost nemusí být vždy rozhodující pro správný výběr.

Začneme s tím, že každá brána musí být nějak přikotvena. V sekci panty nalezenete různé typy pevných závěsů, ale i stavitelných pantů, které Vám s tímto pomohou.

Základním parametrem při výběru vhodných pohonů je samozřejmě šířka a hmotnost křídla brány. Proto v kategorii Pohony křídlových bran naleznete toto členění jako základní.

Hned dalším parametrem při správné volbě pohonu, je umístění vrat. Vrata mohou být kotvena na klasické ocelové sloupky, zděné sloupky, nebo do zdí v průjezdu.

křídlové brány ukotvení

 

Pokud mají Vaše vrata ocelové sloupky, jedná so o nejjednodušší variantu a používají se lineární pohony. Nezáleží, jestli jsou sloupky kulaté nebo hranaté, lineární pohony lze použít u obou typů. S títmo typem sloupků lze používat lineární pohony jak pro otevírání směrem na pozemek, tak i směrem ven z pozemku.

kridlove ocelové sloupky_2

 

Když máte vrata kotvena do zděných pilířů, zde je již potřeba zbystřit. Velmi záleží, jak daleko od hrany sloupku jsou vrata kotvena. Využít potom můžete již známé lineární pohony nebo pákové pohony.

Jestliže chcete využít lineární pohony a nechcete nijak zasahovat do zděných sloupků, je nutné mít vrata osazena maximálně 120mm od hrany pilíře.

linearni nakres zdeny

 

Pokud jsou vrata zapuštěna více do středu pilíře, je nutné lineární pohon zapustit (zasekat) do sloupku tak, abyste dodrželi požadovaný rozměr C. 

linearni zasekane

 

Jestliže nechcete lineární pohony zapouštět do pilíře, nabízí se řešení pákovými pohony. Tyto pohony se namontují na pílíře ze strany od domu a díky svému kloubovému ramenu dokážou sáhnout "za roh".

pakove

 

Další možností je využití podzemních pohonů. Tyto pohony se používají hlavně na vzdušná, "průhledná" vrata, aby nebyl rušen estetický vzhled vrat. Typickým příkladem jsou kovaná vrata. Tyto pohony jsou nejsložitější na montáž.

podzemní pohony

 

Dalším a ne méně důležitým, ale přesto často opomíjeným, parametrem volby, je výplň křídla vrat. Velmi záleží na tom, jak moc velký odpor bude křídlo klást větru.  Každá řídící jednotka je vybavena funkcí proudové ochrany. Tato funkce hlídá odběr elektrického proudu při pohybu křídla vrat. Pokud křídlo vrat narazí na překážku, pohon ucítí odpor, dojde ke skokovému zvýšení odběru elektrického proudu a jednotka reaguje vypnutím pohonu. Pokud se do křídla vrat opře vítr, pohon opět ucítí odpor a dojde k jeho odpojení ze strany řídící jednotky. Může se stát, že ve větrných dnech tak budete mít problém vrata otevřít či zavřít.

typy vrat

 

Jakmile máte vrata neprůhledná (dřevo, plech, tahokov atd.) je nejlepší variantou mít mechanický středový doraz brány. Vždy volte silnější pohony a kombinujte je s elektrickým zámkem. Tento zámek zajistí, aby v případě zavřených vrat, což je většina času, nedošlo k poškození pohonů. Pokud jsou vrata zavřená a opírá se do nich vítr, vrata lomcují a trpí převodovka pohonu. V případě využití zámku jsou křídla fixována a nemůže tak dojít k rozlomení samosvorné převodovky pohonu.

Elektrický zámek se obecně doporučuje i pro vzdušná křídla o větší šířce než 2,6m a to z důvodu vandalismu. Díky délce křídla dochází při páčení vrat k veliké síle, která může překonat vysoké stoupání samosovorného pohonu a tím ho poškodit stejně jako vítr u plných vrat.

vrata plná

 

Pokud už k poškození pohonu dojde, ať už vandalismem nebo přírodním živlem, můžete v případě dobrého pojištění uplatnit pojistné plnění. Vystavíme jako odborná firma potvrzení pro Vaší pojišťovnu.

zlomené pohony

 

V naší široké nabídce naleznete převážně pohony vrat od předního italského výrobce NICE. Jedná se o firmu s velmi dlouhou historií na trhu a díky tomu není problém nabízet i pozáruční servis a prodej náhradních dílů. Každý pohon je rozkreslen na jednotlivé díly, které Vám rádi objednáme a dodáme. 

rozkres křidlový pohon_1

Pokud i po přečtení článku máte stále pochybnosti o správném výběru pohonu na Vaší bránu, určitě Vám s tím pomůžeme. Stačí bránu vyfotit, případně rukou nakreslit jednoduchý obrázek jak budou vrata vypadat a vše nám zaslat na email info@i-pohony.cz. Nezapomeňte připsat Vaše telefonní číslo, abychom se s Vámi mohli případně spojit a doplnit si informace.