Správný výběr pohonu pro posuvnou bránu

Jestliže máme na náš pozemnek posuvnou vjezdovou bránu, určitě jí budeme chtít automaticky otevírat nebo zavírat.

K tomu jsou určeny pohony posuvných bran. Nezáleží, zda je brána samonosná s c-profilem nebo zda je na kolečkách po kolejnici

posuvka

Prvním předpokladem pro použití pohonu posuvné brány je, aby brána nikde nedrhla a volně jezdila. Je tedy nutno mít konstrukci rovnou, nezkroucenou, nesmí nám zůstat nálitky zinku nebo neobroušené sváry. Musíme mít promazané pojezdové vozíky, kladky a rolny. Pokud něco z toho opomeneme, bude se nám pohon zasékavat.

Pohony jsou standardně kategorizovány dle hmotnosti křídla, ale je potřeba počítat i s dalšími aspekty, které ovlivňují celkovou hmostnost. Tím se myslí odpor třením konstrukce, v zimě pnutí konstrukce, zmrazky na konstrukci, nečistoty v c-profilu a dlaší vnější vlivy. Při podcenění techto vlivů může docházet k poddimenzování pohonu a k jeho zasekávání.

Každý pohon má udáno do jaké hmotnosti je možné jej použít. Nutno si uvědomit, že parametr hmotnosti není úplně přesný, jedná se o maximální kroutící moment pro uvedení brány o dané hmotnost do pohybu, při nastavení všech hodnot pohonu na maximum. Vždy je lepší, pokud volíme pohon tak, aby byl nastaven na 50-60% svých možností. Určitě se nám prodlouží životnost převodovky a s jistotou nás neohrozí vnější vlivy popsané výše. Pokud budeme pohon přetěžovat, určitě se bude zasekávat a nevyhneme se dřívější výměně za silnější typ. 

Většina malých bran k rodiným domům, myšleno do průjezdu 4m, se vejde do hmotnosti 200 - 250kg. Proto také pohony z kategorie do 400kg patří k nejprodávanějším.

do400kg

 

Jestliže máme například kovanou bránu, kde hmotnost brány přesahuje 300kg, nebo pokud je průjezd větší a brána je osazena například prkny, je správná volba z kategorie do 600kg.

do600kg

 

Pokud máme vybraný pohon, musíme vybrat ozubené lišty nebo-li hřebeny. Hřebeny jsou dodávány plastové, nylonové s ocelovým jádrem, nebo celokovové. Plastové hřebeny jsou určeny pro velmi lehké brány. Nejpoužívanější hřebeny jsou hřebeny s ocelovým jádrem, které vyhovují pro brány do hmotnosti 600kg. Ocelové jádro zajišťuje pevnost a tuhost hřebenu, zatímco nylon zajistí tichý a hladký chod. Celokovové zinkované hřebeny jsou pak určeny po brány těžší brány než 600kg. Dodávají se v různých sílách (tloušťkách) kde čím težší brána, tím silnější hřeben.

hřebeny

 

K pohonu posuvné brány můžeme připojit široké příslušenství. Určitě doporučíme bezpečnostní prvky mezi které patří hlavně fotobuňky a maják.

Fotobuňky jsou bezpečnostní prvek, který dělá naší bránu bezpečnější. Drátové fotobuňky (rozumí se pár fotobuněk připojených vodiči k řídící jednotce pohonu) jsou složeny z vysílače TX a z přijímače RX. Vysílač neustále vysílá infra paprsek a přijímač ho neustále skenuje. V okamžiku, kdy dojde ke ztrátě paprsku z důvodu zastínění překážkou, přijímač ihned rozepne relé a zablokuje tak bezpečnostní vstup na svorkovnici řídící jednotky. V důsledku toho dojde k zablokovaní pohonu. Pokud k tomu dojde při klidovém stavu brány (brána není v pohybu) nelze bránu zavřít žádným ovládacím prvkem (ovladačem, tlačítkem, GSM klíčem atd.). Pokud doje ke ztrátě paprsku během zavíracího manévru, brána se zastaví a reversuje, tzn. začne se otevírat. Všechny řídící jednotky NICE mají v základním stavu nastaveno používání funkce FOTO pouze při zavíracím manévru, ale uživatelsky lze aktivovat funkci i při otevíracím manévru.

Fotobuňky můžou být i s odrazkou nebo bateriové, ale princip funkčnosti je stejný.

 

 

Výstražný maják je dalším bezpečnostním prvkem, který dělá naší bránu bezpečnější. Maják by měl upozornit blízké okolí, že brána je v pohybu.

Z hlediska uživatele: maják má v sobě integrovanou anténu, jejímž připojením tak získáte lepší parametry pro příjem signálu. Zajímavé je také využití majáku pro signalizaci závad. Např. bránu nelze zavřít, mačkáte ovladač a nic se neděje, pouze maják 2x blikne. A už víte, že závada je na fotobuňkách. V manuálu u každé řídící jednotky naleznete diagnostiku poruch.

K pohonu lze připojit i další ovládací prvky jako jsou klíčové spínače, číselné klávesnice, GSM ovládání nebo Wi-Fi ovládání.

příslušenství pohonu

 

Jetliže se rozhodnete pro pohon z naší nabídky, určitě Vám pomůžou při instalaci naše návody a videa.

V naší široké nabídce naleznete převážně pohony vrat od předního italského výrobce NICE. Jedná se o firmu s velmi dlouhou historií na trhu a díky tomu není problém nabízet i pozáruční servis a prodej náhradních dílů. Každý pohon je rozkreslen na jednotlivé díly, které Vám rádi objednáme a dodáme. 

road200_400

 A kdyby jste i po přečtení článku měli stále pochybnosti o správném výběru pohonu na Vaší bránu, určitě Vám s tím pomůžeme. Stačí bránu vyfotit, případně rukou nakreslit jednoduchý obrázek jak budou vrata vypadat a vše nám zaslat na email info@i-pohony.cz. Nezapomeňte připsat Vaše telefonní číslo, abychom se s Vámi mohli případně spojit a doplnit si informace. 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení