Správný výběr pohonu pro posuvnou bránu

Jestliže máme na náš pozemnek posuvnou vjezdovou bránu, určitě jí budeme chtít automaticky otevírat nebo zavírat.

K tomu jsou určeny pohony posuvných bran. Nezáleží, zda je brána samonosná s c-profilem nebo zda je na kolečkách po kolejnici

posuvka

Prvním předpokladem pro použití pohonu posuvné brány je, aby brána nikde nedrhla a volně jezdila. Je tedy nutno mít konstrukci rovnou, nezkroucenou, nesmí nám zůstat nálitky zinku nebo neobroušené sváry. Musíme mít promazané pojezdové vozíky, kladky a rolny. Pokud něco z toho opomeneme, bude se nám pohon zasékavat.

Pohony jsou standardně kategorizovány dle hmotnosti křídla, ale je potřeba počítat i s dalšími aspekty, které ovlivňují celkovou hmostnost. Tím se myslí odpor třením konstrukce, v zimě pnutí konstrukce, zmrazky na konstrukci, nečistoty v c-profilu a dlaší vnější vlivy. Při podcenění techto vlivů může docházet k poddimenzování pohonu a k jeho zasekávání.

Každý pohon má udáno do jaké hmotnosti je možné jej použít. Nutno si uvědomit, že parametr hmotnosti není úplně přesný, jedná se o maximální kroutící moment pro uvedení brány o dané hmotnost do pohybu, při nastavení všech hodnot pohonu na maximum. Vždy je lepší, pokud volíme pohon tak, aby byl nastaven na 50-60% svých možností. Určitě se nám prodlouží životnost převodovky a s jistotou nás neohrozí vnější vlivy popsané výše. Pokud budeme pohon přetěžovat, určitě se bude zasekávat a nevyhneme se dřívější výměně za silnější typ. 

Většina malých bran k rodiným domům, myšleno do průjezdu 4m, se vejde do hmotnosti 200 - 250kg. Proto také pohony z kategorie do 400kg patří k nejprodávanějším.

do400kg

 

Jestliže máme například kovanou bránu, kde hmotnost brány přesahuje 300kg, nebo pokud je průjezd větší a brána je osazena například prkny, je správná volba z kategorie do 600kg.

do600kg

 

Pokud máme vybraný pohon, musíme vybrat ozubené lišty nebo-li hřebeny. Hřebeny jsou dodávány plastové, nylonové s ocelovým jádrem, nebo celokovové. Plastové hřebeny jsou určeny pro velmi lehké brány. Nejpoužívanější hřebeny jsou hřebeny s ocelovým jádrem, které vyhovují pro brány do hmotnosti 600kg. Ocelové jádro zajišťuje pevnost a tuhost hřebenu, zatímco nylon zajistí tichý a hladký chod. Celokovové zinkované hřebeny jsou pak určeny po brány těžší brány než 600kg. Dodávají se v různých sílách (tloušťkách) kde čím težší brána, tím silnější hřeben.

hřebeny

 

K pohonu posuvné brány můžeme připojit široké příslušenství. Určitě doporučíme bezpečnostní prvky mezi které patří hlavně fotobuňky a maják.

Fotobuňky jsou bezpečnostní prvek, který dělá naší bránu bezpečnější. Drátové fotobuňky (rozumí se pár fotobuněk připojených vodiči k řídící jednotce pohonu) jsou složeny z vysílače TX a z přijímače RX. Vysílač neustále vysílá infra paprsek a přijímač ho neustále skenuje. V okamžiku, kdy dojde ke ztrátě paprsku z důvodu zastínění překážkou, přijímač ihned rozepne relé a zablokuje tak bezpečnostní vstup na svorkovnici řídící jednotky. V důsledku toho dojde k zablokovaní pohonu. Pokud k tomu dojde při klidovém stavu brány (brána není v pohybu) nelze bránu zavřít žádným ovládacím prvkem (ovladačem, tlačítkem, GSM klíčem atd.). Pokud doje ke ztrátě paprsku během zavíracího manévru, brána se zastaví a reversuje, tzn. začne se otevírat. Všechny řídící jednotky NICE mají v základním stavu nastaveno používání funkce FOTO pouze při zavíracím manévru, ale uživatelsky lze aktivovat funkci i při otevíracím manévru.

Fotobuňky můžou být i s odrazkou nebo bateriové, ale princip funkčnosti je stejný.

 

 

Výstražný maják je dalším bezpečnostním prvkem, který dělá naší bránu bezpečnější. Maják by měl upozornit blízké okolí, že brána je v pohybu.

Z hlediska uživatele: maják má v sobě integrovanou anténu, jejímž připojením tak získáte lepší parametry pro příjem signálu. Zajímavé je také využití majáku pro signalizaci závad. Např. bránu nelze zavřít, mačkáte ovladač a nic se neděje, pouze maják 2x blikne. A už víte, že závada je na fotobuňkách. V manuálu u každé řídící jednotky naleznete diagnostiku poruch.

K pohonu lze připojit i další ovládací prvky jako jsou klíčové spínače, číselné klávesnice, GSM ovládání nebo Wi-Fi ovládání.

příslušenství pohonu

 

Jetliže se rozhodnete pro pohon z naší nabídky, určitě Vám pomůžou při instalaci naše návody a videa.

V naší široké nabídce naleznete převážně pohony vrat od předního italského výrobce NICE. Jedná se o firmu s velmi dlouhou historií na trhu a díky tomu není problém nabízet i pozáruční servis a prodej náhradních dílů. Každý pohon je rozkreslen na jednotlivé díly, které Vám rádi objednáme a dodáme. 

road200_400

 A kdyby jste i po přečtení článku měli stále pochybnosti o správném výběru pohonu na Vaší bránu, určitě Vám s tím pomůžeme. Stačí bránu vyfotit, případně rukou nakreslit jednoduchý obrázek jak budou vrata vypadat a vše nám zaslat na email info@i-pohony.cz. Nezapomeňte připsat Vaše telefonní číslo, abychom se s Vámi mohli případně spojit a doplnit si informace.