Dálkový ovladač - jak funguje?

Dálkový ovladač, krabička která dokáže otevřít cestu domů :-)

Dálkový ovladač nebo vysílač je elektronické zařízení, které po stisku tlačítka vysílá signál. Nejedná se o infra signál, jaký známe např. z dálkového ovladače od televize, kdy je potřeba na televizi mířit, jedná se o rádiový signál, který se po stisku tlačítka šíři všemi směry v kruhu.

ovladač v ruce

Dálkové ovladače vysílají svůj signál na frekvencích, které jsou přiděleny Českým telekomunikačním úřadem (ČTU) v hodnotách 433 MHz a 868 MHz (mohou se lišit v desetinách až setinách). Mylné je ale předpokládat, že ovladač jakékoli značky dokáže komunikovat s přijímačem jakékoli značky, i když využívají stejnou frekvenci.

Každý výrobce využívá pro svou komunikaci unikátní kódování, takže ovladač od výrobce NICE může komunikovat opět pouze s přijímačem NICE. Aby k takové komunikaci mohlo vůbec dojít, je nutné spárovat ovladač s přijímačem, tzn. uložit unikátní kód ovladače do paměti přijímače. Pokud nedojde ke spárování (typicky nový ovladač) a stiskneme tlačítko ovladače, přijímač signál slyší, ale nereaguje na něj.

Dříve se pro komunici mezi ovladačem a přijímačem používal tzv. pevný kód. Princip spočívá v tom, že v ovladači i přijímači jsou malé přepínače, které se nastaví na stejné hodnoty, které se nemění (pevný kód). Problém nastal právě tehdy, pokud si soused nastavil stejnou kombinaci :-) V naší nabídce naleznete ovladače s pevným kódem FLO2, FLO4, přijímač FLOX2

flox_flo

Pro maximální bezpečnost komunikace byl vytvořen tzv. plovoucí kód. Díky tomu se při každém stisku tlačítka ovladače kód změní a není tak možné kód oskenovat, odpadá problém se sousedem. Dnes je plovoucí kód naprostým standardem a proto v nových ovladačích již nenalezneme přepínače. V naší nabídce naleznete různé typy ovladačů s plovoucím kódem.

flo2r

Většina ovladačů pracuje na frekvenci 433MHz. Tato frekvence je v určitých lokalitách již velmi zarušena a proto nemusí být dosah signálu dostatečný. NICE přišel s novou patentovanou technologií LoRa®, která zesiluje signál a zajišťuje tak komunikaci v zastavěné oblasti až 100m.

lora

Každý ovladač má několik tlačítek, které se nazývají kanály. Každý kanál tak nezávisle dokáže ovládat jednu funkci přijímače.

Pokud máme jedny vrata s jedním příjímačem, můžeme si nastavit jedno tlačítko (kanál) pro funkci zcela otevřít/zavřít. Druhý kanál potom můžeme nastavit pro funkci částečné otevření/zavření.

Když ale máme vjezdovou bránu s přijímačem a garážová vrata s přijímačem, nastavíme se jeden kanál ovladače pro otevírání a zavírání vjezdové brány a druhý kanál stejným způsobem pro garážová vrata. Můžeme tedy potom zcela nezávisle ovládat jedním ovladačem dvě zařízení.

Pokud máme další vrata např. na chalupě, můžeme použít stejný ovladač i tam. Pokud máme přijímače v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby při stisku tlačítka ovladače reagoval vždy pouze jeden přijímač, nepotřebujeme další kanál. Jedno tlačítko ovladače tak může teoreticky ovládat nekonečně mnoho přijímačů :-)

Ukázky párování ovladačů si můžete prohlédnout na našich videích.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení