Dálkový ovladač - jak funguje?

Dálkový ovladač, krabička která dokáže otevřít cestu domů :-)

Dálkový ovladač nebo vysílač je elektronické zařízení, které po stisku tlačítka vysílá signál. Nejedná se o infra signál, jaký známe např. z dálkového ovladače od televize, kdy je potřeba na televizi mířit, jedná se o rádiový signál, který se po stisku tlačítka šíři všemi směry v kruhu.

ovladač v ruce

Dálkové ovladače vysílají svůj signál na frekvencích, které jsou přiděleny Českým telekomunikačním úřadem (ČTU) v hodnotách 433 MHz a 868 MHz (mohou se lišit v desetinách až setinách). Mylné je ale předpokládat, že ovladač jakékoli značky dokáže komunikovat s přijímačem jakékoli značky, i když využívají stejnou frekvenci.

Každý výrobce využívá pro svou komunikaci unikátní kódování, takže ovladač od výrobce NICE může komunikovat opět pouze s přijímačem NICE. Aby k takové komunikaci mohlo vůbec dojít, je nutné spárovat ovladač s přijímačem, tzn. uložit unikátní kód ovladače do paměti přijímače. Pokud nedojde ke spárování (typicky nový ovladač) a stiskneme tlačítko ovladače, přijímač signál slyší, ale nereaguje na něj.

Dříve se pro komunici mezi ovladačem a přijímačem používal tzv. pevný kód. Princip spočívá v tom, že v ovladači i přijímači jsou malé přepínače, které se nastaví na stejné hodnoty, které se nemění (pevný kód). Problém nastal právě tehdy, pokud si soused nastavil stejnou kombinaci :-) V naší nabídce naleznete ovladače s pevným kódem FLO2, FLO4, přijímač FLOX2

flox_flo

Pro maximální bezpečnost komunikace byl vytvořen tzv. plovoucí kód. Díky tomu se při každém stisku tlačítka ovladače kód změní a není tak možné kód oskenovat, odpadá problém se sousedem. Dnes je plovoucí kód naprostým standardem a proto v nových ovladačích již nenalezneme přepínače. V naší nabídce naleznete různé typy ovladačů s plovoucím kódem.

flo2r

Většina ovladačů pracuje na frekvenci 433MHz. Tato frekvence je v určitých lokalitách již velmi zarušena a proto nemusí být dosah signálu dostatečný. NICE přišel s novou patentovanou technologií LoRa®, která zesiluje signál a zajišťuje tak komunikaci v zastavěné oblasti až 100m.

lora

Každý ovladač má několik tlačítek, které se nazývají kanály. Každý kanál tak nezávisle dokáže ovládat jednu funkci přijímače.

Pokud máme jedny vrata s jedním příjímačem, můžeme si nastavit jedno tlačítko (kanál) pro funkci zcela otevřít/zavřít. Druhý kanál potom můžeme nastavit pro funkci částečné otevření/zavření.

Když ale máme vjezdovou bránu s přijímačem a garážová vrata s přijímačem, nastavíme se jeden kanál ovladače pro otevírání a zavírání vjezdové brány a druhý kanál stejným způsobem pro garážová vrata. Můžeme tedy potom zcela nezávisle ovládat jedním ovladačem dvě zařízení.

Pokud máme další vrata např. na chalupě, můžeme použít stejný ovladač i tam. Pokud máme přijímače v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby při stisku tlačítka ovladače reagoval vždy pouze jeden přijímač, nepotřebujeme další kanál. Jedno tlačítko ovladače tak může teoreticky ovládat nekonečně mnoho přijímačů :-)

Ukázky párování ovladačů si můžete prohlédnout na našich videích.