Posuvná brána v kopci s pohonem

Není to úplně běžná situace, ale občas musíme řešit posuvnou bránu v kopci.

Než přistoupíme k tomuto řešení, je dobré zvážit všechny možnosti zda nelze terén v průjezdu srovnat do roviny. Řešení brány tak bude vždy jednodušší a levnější. Drobné sklony v řádech 1-2cm na metr můžeme považovat za "rovinu" a situaci můžeme řešit koupí silnějšího pohonu. Nechte se inspirovat v článku: Správný výběr pohonu pro posuvnou bránu a vždy se rozhodněte pro pohon, který bude hmotnostně předimenzován.

Pokud máme sklon terénu větší a rozhodneme se pro řešení brány s pohonem v kopci, musíme znát hmotnost brány a sklon pozemku.

brzda nakres

Musíme si uvědomit, že brána bude mít v kopci tendenci sjíždět dolů. Pokud bychom mechanicky pohon odblokovali, např. při výpadku proudu, bude obtížné bránu udržet, aby se vlastní hmotností nerozjela.

Díky tomuto jevu bude docházet k neustálému tlaku (i v klidové poloze) na hnací pastorek pohonu, čímž by postupně došlo ke zničení převodovky. Proto je nutno použít hydraulickou brzdu, která eliminuje tuto sílu a chrání tak převodovku před zničením.

brzda

Brzda je vybavena jehličkovým ložiskem a je oboustranná. Na jednu stranu se pastorek točí bez odporu, na druhou stranu se točí s odporem, který můžeme nastavovat. Přehozením pastorku se otočí směr brždění.

Je možné, že u těžších bran a větších sklonů bude nutno použít více brzd, protože jedna brzda nebude stačit. Přesný výpočet naleznete v návodu.

brzda pouziti

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení