Posuvná brána v kopci s pohonem

Není to úplně běžná situace, ale občas musíme řešit posuvnou bránu v kopci.

Než přistoupíme k tomuto řešení, je dobré zvážit všechny možnosti zda nelze terén v průjezdu srovnat do roviny. Řešení brány tak bude vždy jednodušší a levnější. Drobné sklony v řádech 1-2cm na metr můžeme považovat za "rovinu" a situaci můžeme řešit koupí silnějšího pohonu. Nechte se inspirovat v článku: Správný výběr pohonu pro posuvnou bránu a vždy se rozhodněte pro pohon, který bude hmotnostně předimenzován.

Pokud máme sklon terénu větší a rozhodneme se pro řešení brány s pohonem v kopci, musíme znát hmotnost brány a sklon pozemku.

brzda nakres

Musíme si uvědomit, že brána bude mít v kopci tendenci sjíždět dolů. Pokud bychom mechanicky pohon odblokovali, např. při výpadku proudu, bude obtížné bránu udržet, aby se vlastní hmotností nerozjela.

Díky tomuto jevu bude docházet k neustálému tlaku (i v klidové poloze) na hnací pastorek pohonu, čímž by postupně došlo ke zničení převodovky. Proto je nutno použít hydraulickou brzdu, která eliminuje tuto sílu a chrání tak převodovku před zničením.

brzda

Brzda je vybavena jehličkovým ložiskem a je oboustranná. Na jednu stranu se pastorek točí bez odporu, na druhou stranu se točí s odporem, který můžeme nastavovat. Přehozením pastorku se otočí směr brždění.

Je možné, že u těžších bran a větších sklonů bude nutno použít více brzd, protože jedna brzda nebude stačit. Přesný výpočet naleznete v návodu.

brzda pouziti